Правила поведінки учнів у навчальному закладі

Загальні правила поведінки учнів

Правила, порядок поводження і дій населення при погрозі здійснення терористичного акта

Тероризм — це метод, за допомогою якого організована група або партія прагне досягти проголошені нею цілі через систематичне використання насильства. Для нагнітання страху застосовуються такі методи терористичних дій як вибухи і підпали житлових та адміністративних будинків, магазинів, вокзалів; захоплення заручників, автобусів, викрадення літаків тощо. Для запобігання можливого терористичного акту або зменшення його наслідків необхідно дотримуватися наступних запобіжних заходів: не торкати у вагоні потяга (електрички, трамвая, тролейбуса, автобуса), під’їзді вдома або на вулиці (ринку, у громадських місцях і т.д.) безхазяйні пакети (сумки, коробки і т.д.) і не підпускайте до них інших. Повідомити про знахідку співробітникові міліції. У присутності терористів не виражати своє незадоволення, утримуватися від різких рухів лементів, стогонів. Повний текст (завантажити PDF)

Правила щодо запобігання ротавірусної інфекції

Попереджений - значить озброений! Повний текст (завантажити PDF)

Увага! Різке похолодання сприяє переохолодженню організму та обмороженню частин тіла людей!

Щорічно до лікувальних закладів України надходять постраждалі з різними стадіями обмороження. За спостереженнями медиків кількість таких хворих збільшується одразу у декілька разів у періоди різких похолодань. Щоб уникнути переохолодження й обмороження, фахівці рекомендують більше про це дізнатися та дотримуватись основних правил поведінки в умовах низьких температур.

Що таке обмороження

Обмороження – це пошкодження будь-якої частини тіла (включно до відмирання тканин), яке виникає внаслідок впливу низьких температур оточуючого середовища. Найчастіше обмороження виникає при температурі повітря нижче – 10°С-20°С. При довготривалому перебуванні на відкритому повітрі, особливо за умов високої вологості та сильному вітрі, обмороження може виникнути восени та навесні при температурі повітря вище нуля.

Ступені обмороження

Обмороження І ступеню (найбільш легкий випадок) частіше виникає при недовготривалому впливі низької температури на організм людини. Уражена ділянка шкіри бліда, після відігрівання червоніє, в деяких випадках має темно-червоний відтінок, починається розвиток набряку. Омертвіння шкіри не виникає. Наприкінці тижня після обмороження може розпочатися незначне шелушіння шкіри. Повне одужання відбувається на 5-7 день по обмороженні. Перші ознаки такого обмороження – відчуття печіння, поколювання з подальшим онімінням ураженої ділянки тіла. Потім виникають зуд шкіри та незначний або сильний біль.

Обмороження ІІ ступеню виникає при більш тривалому контакті з холодом. На початковій стадії виникає блідість, охолодження та втрата чутливості в ділянці тіла, але ці прояви виникають при всіх ступенях обмороження. Тому найбільш характерна ознака ІІ ступеню травми – це виникнення в перші дні після обмороження пухирів, наповнених прозою рідиною. Повне відновлення шкіри відбувається протягом 1-2 тижнів без грануляцій та рубців. При обмороженні ІІ ступеню після відігрівання виникає біль, більш інтенсивний та тривалий ніж при травмі І ступеню. Має місце свербіння та печіння шкіри.

При обмороженні ІІІ ступеню тривалість періоду впливу холоду та зниження температури ураженої ділянки організму людини збільшується. Пухирі, що виникли на початковій стадії, заповнені рідиною з кров’ю, їхнє дно фіолето-червоного кольору, нечутливе до дотику. Відбувається відмирання всіх елементів шкіри з виникненням опісля одужання на цих місцях грануляцій та рубців. Уражені нігті знов не відростають або відростають деформованими. Відторгнення тканин, що відмерли, закінчується на 2-3 тижні, після чого розпочинається рубцювання, яке триває до одного місяця. Інтенсивність та тривалість болю більш виражена ніж при обмороженні ІІ ступеню.

Обмороження IV ступеню виникає при довготривалому впливі холоду, зниження температури в уражених ділянках тіла при ньому найбільше. Воно часто поєднується з обмороженням ІІІ і ІІ ступенів. Відмирають усі прошарки м’яких тканин, нерідко уражаються кістки та суглоби. Уражена ділянка тіла темносинього кольору, інколи з мармуровим малюнком. Набряк виникає одразу після відігрівання і швидко збільшується. Температура ураженої ділянки шкіри значно нижча ніж на прилеглих частинах тіла. Пухирі виникають на менш уражених ділянках, де виникло обмороження ІІІ-ІІ ступенів. Відсутність пухирів при швидко та значно поширеному набряку, відсутність чутливості свідчать про наявність обмороження IV ступеню. Під час довготривалого перебування людини під впливом низької температури виникають не тільки місцеві ураження частин тіла, але і загальне охолодження організму. Під загальним охолодженням розуміють стан, який виникає при зниженні температури тіла нижче 34°С.

Перша допомога при обмороженнях

Дії при наданні першої медичної допомоги відрізняються в залежності від ступеню обмороження, стану загального охолодження організму людини, його віку та наявних хвороб. При наданні першої допомоги необхідно припинити дію охолодження, зігріти кінцівки для відновлення кровообігу в уражених холодом тканинах із метою попередження розвитку інфекційних ускладнень. У першу чергу слід направити постраждалого до найближчого теплого приміщення, зняти з нього взуття, верхній одяг, шкарпетки та рукавички. Одночасно з проведенням заходів першої черги треба викликати швидку медичну допомогу для проведення кваліфікованих заходів щодо рятування постраждалого. При обмороженні І ступеню, ділянки тіла, що охолоджені, необхідно зігріти до почервоніння теплими руками, легким масажем, розтиранням тканиною з вовни, диханням, а потім накласти ватно-марлеву пов’язку.

При обмороженні II-IV ступеню швидке зігрівання, масаж або розтирання не робіть. Слід накласти на уражену поверхню теплоізолюючу пов’язку (шар марлі, товстий шар вати, знов шар марлі, а зверху клейонку або прогумовану тканину). Уражені кінцівки зафіксуйте за допомогою підручних засобів (шматок дошки або фанери, щільний картон), які накладаються та фіксуються зверху пов’язки. Для теплоізоляції можна використовувати ватники, куфайки, вовняну тканину тощо. Ураженим дають пити теплу рідину, гарячу їжу. Не потрібно розтирати уражених снігом, тому що кровоносні судини верхніх та нижніх кінцівок можуть постраждати. Не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла, тому що це погіршує перебіг обмороження. Не рекомендується, як неефективний, варіант першої допомоги – застосування олій та жирів, розтирання кінцівок спиртом при глибокому обмороженні. В разі наявності у постраждалого середнього або важкого ступеню охолодження, з порушенням дихання та кровообігу, людину необхідно швидко відвезти до лікувального закладу.

"Залізне обмороження"

Взимку реєструються холодові травми, що виникають при контакті теплої шкіри з холодним металом. Як тільки дитина візьметься голою рукою за залізяку або лизне її язиком, вона міцно прилипне до неї. Звільнитися можна тільки відірвавши предмет разом зі шкірою. Виникає жахлива картина – дитина плаче від болю, скривавлені руки та обличчя призводять батьків до стану шоку. На щастя, "залізна" рана не часто буває глибокою, проте все одно її необхідно терміново продезінфікувати. Спочатку промийте рану теплою водою, потім перекисом водню, який очистить рану від бруду. Добре допомагає застосування гемостатичної губки, але можна використовувати складений у декілька шарів стерильний бинт, який необхідно притиснути до рани та тримати до повної зупинки кровотечі. Якщо поранення велике, необхідно звертатися до лікаря.

Якщо дитина самостійно не відірвала від себе залізяку, а голосно кличе на допомогу, ваші правильні дії допоможуть запобігти виникненню великих поранень. Не відривайте дитину від залізяки, а полийте на прилипле місце теплу воду. Метал після зігрівання звільнить свою жертву. Говорячи про металеві предмети, необхідно нагадати, що взимку вони відбирають у дитини тепло. Тому неможна давати дітям дитячі заступи з металевими ручками, металеві частини санчат накривайте тканиною. Не дозволяйте дітям довго кататися на каруселях та гойдалках, лазити металевими сходами споруд на ігрових майданчиках. Обов’язково захищайте руки дитини рукавичками.

Профілактика переохолодження та обмороження

Існує декілька простих правил, виконання яких дозволить уникнути переохолодження та обмороження при сильному холоді: не вживайте алкогольних напоїв – алкогольне сп’яніння сприяє високій утраті тепла, в той же час викликає ілюзію тепла. Додатковим негативним фактором є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження; не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду; носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Верхній одяг бажано носити непромокаючий. Тісне взуття, відсутність устілки, брудні шкарпетки можуть створювати передумови обмороження. Особливу увагу до взуття необхідно приділяти особам, в яких сильно пітніють ноги. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими. Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу. Найкращий варіант – рукавички з водовідштовхуючої тканини, яка не пропускає повітря, з хутром всередині. Рукавички зі штучних матеріалів погано захищають від морозу. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом. Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас. По-перше: метал охолоджується до низьких температур швидше ніж тіло, внаслідок чого можливе "прилипання" цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм. По-друге, перстені на пальцях затрудняють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок. Використовуйте допомогу друзів. Слідкуйте за обличчям друзів, особливо за носом, вухами та щоками, звертайте увагу на зміну їх кольору, а друзі повинні слідкувати за станом вашого обличчя. Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути, це може призвести до більш значних пошкоджень. Не знімайте на морозі взуття з обморожених ніг – вони розпухнути і ви не взмозі будете знов взутися. Необхідно найшвидше потрапити до теплого приміщення. Якщо замерзли руки – спробуйте відігріти їх під пахвою.

Повернувшись додому після довготривалої прогулянки по морозу, обов’язково впевніться у відсутності обмороження кінцівок, спини, вух та носа. В разі необхідності своєчасно розпочинайте лікування обмороження. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівки. Якщо під час перебування на відкритому повітрі ви відчуваєте початок переохолодження, негайно зайдіть до теплого приміщення – магазину, кафе, під’їзду – для зігрівання та огляду місць потенційного обмороження. Якщо у вас зламалася машина на значній відстані від населеного пункту або в незнайомій місцевості, краще залишатися в ній та викликати допомогу по телефону або чекати іншого автомобіля. Ховайтеся від вітру. На вітрі вірогідність обмороження зростає. Не мочіть шкіру – вода проводить тепло швидше ніж повітря. Не виходьте на мороз із вологим волоссям. Вологий одяг і взуття (наприклад, людина впала у воду) необхідно зняти, витерти людину, при можливості переодягнути її в сухий одяг та якнайшвидше доставити до теплого приміщення. У лісі необхідно розпалити багаття, роздягнутися і висушити одяг. Під час сушіння одягу енергійно робіть фізичні вправи та обігрівайтесь біля вогню. Доцільно взяти з собою на довготривалу прогулянку змінні шкарпетки, рукавички та термос із гарячим чаєм. Перед виходом на мороз бажано поїсти – вам необхідна додаткова енергія. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку. Пам’ятайте, що перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні.

Врешті-решт пам’ятайте, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – це до неї не потрапляти. Якщо ви не любите екстремальних відчуттів, то у великий мороз не виходьте з приміщення без потреби!

Захисти себе від грипу

Як передається грип?

Джерело інфекції – хвора людина. Найпоширеніший шлях передачі грипу - повітряно-крапельний, під час кашлю, чхання, коли у повітрі утворюється аерозоль з високим вмістом збудника. Також можлива передача інфекції через предмети домашнього вжитку, посуд, іграшки, білизну, забруднені руки.

Хто у небезпеці?

Підвищений ризик захворіти на грип мають ті хто протягом дня контактує з великою чисельністю людей медичні працівники, робітники торгівлі, водії громадського транспорту, вчителі, школярі.

Низьку опірність вірусу грипу мають діти, вагітні жінки, люди із хронічними захворюваннями дихальної системи, серцево-судинними захворюваннями, порушеннями імунної системи, з надлишковою вагою, хворі на діабет. Більш високий ризик захворіти мають особи що курять, вживають міцні напої, ведуть малорухомий спосіб життя.

Як грип протікає у дітей

 • різкий підйом температура тіла (39С-40С);
 • інтенсивний головний біль;
 • світлобоязність, запаморочення;
 • першіння у носі, горлі;
 • сухий болючий кашель;
 • біль у м’язах; суглобах, животі;
 • у важких випадках можуть з’явитися носові кровотечі, судоми, тимчасова втрата свідомості.

Чим небезпечний грип?

Грип вкрай небезпечний своїми ускладненнями збоку:

 • верхніх дихальних шляхів, ЛОР-органів, легень (пневмонія, бронхіт), саме пневмонія зумовлює найбільш смертей від грипу;
 • серцево-судинної системи;
 • нервової системи.

Грип часто супроводжується загостренням хронічних захворювань.

Якщо дитина захворіла на грип

 • при перших ознаках захворювання дитину необхідно покласти у ліжко і викликати свого сімейного, дільничного лікаря або педіатра;
 • негайно ізолювати хворого в окремій кімнаті або огородити ширмою, виділити йому індивідуальний посуд, рушник, предмети особистої гігієни;
 • дайте жарознижуючі (парацетамол або ібупрофен) препарати (якщо температура 38С і вище);
 • пити більше рідини;
 • особа, що доглядає за хворим, повинна носити марлеву пов’язку або разову маску, яку потрібно міняти кожні 4 години;
 • необхідно проводити провітрювання приміщення декілька разів на добу, щодня робити вологе прибирання приміщень оселі;

Заходи неспецифічної профілактики

 • уникати тісних контактів з людьми, які чхають і кашляють;
 • при контактах з хворою людиною - носити марлеву пов’язку або разову маску;
 • не торкатися немитими руками очей, рота і носа;
 • уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;
 • регулярно ретельно мити руки з милом, протирати їх спиртовмісним засобом для дезінфекції рук;
 • прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
 • скоротити час перебування в місцях масового перебування людей і в громадському транспорті;
 • здійснювати вологе прибирання, провітрювання і зволоження повітря в приміщенні;
 • вести здоровий спосіб життя.

Як не захворіти?

 • Вакцинація - найефективніший й економічно вигідний засіб захисту проти грипу, відомий сучасній медицині
 • Щеплення необхідно проводити тільки в кабінетах щеплення в амбулаторії первинної медико-санітарної допомоги за місцем проживання
 • Кожного року вакцини для профілактики грипу захищають проти типів вірусів, які спричиняють розвиток епідемії
 • Існує поняття «колективний імунітет». Чим більше людей мають імунітет до хвороби, тим менша ймовірність виникнення епідемії
 • Сучасні вакцини є досить безпечними і можуть вводитися дітям шестимісячного віку
 • Якою вакциною щеплювати дитину або дорослого Вам порадять у лікувальних закладах за місцем проживання

“Увага! Діти - на дорозі!”

Державтоінспекція звертається до вчителів та батьків - нагадуйте дітям Правила дорожнього руху і не забувайте, що ваша поведінка на дорозі є найкращим прикладом для дитини. Пам’ятайте обізнаність дітей в дорожній грамоті допоможе відвернути нещасні випадки та збереже життя.

Водії! Чужих дітей на дорозі не буває.Будьте уважними та обережними під час керування автомобілем, особливо у негоду. Наближаючись до пішохідних переходів - зменшуйте швидкість, під час руху не користуйтесь мобільним телефоном. Перевозячи маленьких пасажирів, не забувайте про паски безпеки та пам’ятайте, що дитина потребує додаткового захисту, перебуваючи в автомобілі, а використання дитячих крісел, знижує ризик травмування в ДТП.

Небезпека поряд! Отруєння грибами

Не всі знають, що їстівні та отруйні гриби схожі між собою.

Мухомор схожий на підберезник, бліда поганка – на сироїжку. Через це люди їх часто плутають, вживають у їжу, а потім виникає отруєння. Тому ніколи без дозволу дорослих не збирай грибів. А краще зовсім не їж їх.

Гриби добре вбирають із землі та повітря шкідливі для здоров’я людини речовини. Через це навіть їстівні гриби інколи стають отруйними.

Якщо все ж таки ти скуштував гриби і після цього у тебе погіршилось самопочуття (нудота, блювота, біль у шлунку) – відразу кажи дорослим. Бо це ознаки отруєння.

Якщо все ж таки ти скуштував гриби і після цього у тебе погіршилось самопочуття (нудота, блювота, біль у шлунку) – відразу кажи дорослим. Бо це ознаки отруєння.

Коли ж будеш вдома сам, випий побільше води, а потім виклич «Швидку допомогу».

І, звичайно, зателефонуй комусь із рідних та повідом про своє погане самопочуття.

Щоб не сталося біди, медичні працівники рекомендують вам та вашим батькам не збирати та не вживати в їжу дикорослі гриби, особливо ті, що ростуть у дворах, скверах, городах, поблизу автомобільних доріг, залізниць, промислових підприємств, а також у балках, лісопосадках.

Пам’ятайте! Гриби – це не продукт першої необхідності.

“Увага! Діти - на дорозі!”

Повідомляємо, що з метою виконання завдань Державної цільової програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2016 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2013 року за № 294, Доручення МВС України № 13866/Рт від 09.08.2013р., виконання положення, затвердженого спільним рішенням МВС України, Міністерства освіти і науки України та Головної Державної інспекції на автомобільному транспорті, та з метою проведення комплексу профілактичних заходів щодо попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму напередодні та в перші дні 2013-2014 учбового року, удосконалення форм і методів профілактичної роботи серед неповнолітніх учасників дорожнього руху, з 20 серпня по 20 вересня на території України проводиться рейд “Увага! Діти - на дорозі!”,в зв’язку з чим пропонуємо організувати та здійснити на такі заходи:

 • Обговорення за обов’язковою участю працівників Державтоінспекції на серпневих педагогічних нарадах та семінарах проблем щодо запобігання загибелі і травмування дітей в автопригодах з визначенням шляхів поліпшення засвоєння учнями норм безпечної поведінки в процесі дорожнього руху;
 • Довести до колективів навчальних закладів статистичні дані про кількість ДТП з з вини дітей та як наслідок матеріальних втрат суспільства для використання на серпневих семінарах з педагогічними колективами навчальних закладів;
 • В дошкільних закладах обладнати автомайданчики, оновити куточки безпеки руху, використовуючи для цієї мети тематичні наочні посібники та плакати;
 • Проведення конкурсів та виставок дитячих малюнків з безпеки дорожнього руху, виступів агітбригад загонів ЮІР, пішохідних екскурсій вулицями міста, тематичних театралізованих уроків для молодших школярів та інших профілактичних заходів;
 • Організувати щоденне чергування юних інспекторів руху, громадських помічників ДАІ на територіях, прилеглих до загальноосвітніх навчальних закладів;
 • Проведення напередодні Дня знань тематичних прес-конференцій, а також широкої цілеспрямованої роз’яснювальної роботи серед всіх учасників руху за допомогою засобів масової інформації, наочних засобів та інформування про хід рейду;
 • Під час проведення рейду, кожний випадок травмування або загибелі неповнолітніх в автопригодах вважати надзвичайною подією.

Звернення Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області до батьків

Дитинство - найважливіший, самобутній і неповторний період у становленні кожної особистості. Саме в цей час дитина формується фізично, психічно й інтелектуально, набуває необхідних знань, умінь та навичок. І саме в цей період вона потребує найбільшої уваги, спілкування і захисту.
Виховання дітей - це й життєва мудрість, і майстерність, і мистецтво.
Важливою складовою виховання дітей є навчання основам безпечної життєдіяльності, яке повинно привчити дитину цінувати та берегти власне життя і життя оточуючих, уникати потенційно-небезпечних ситуацій, а у разі їх виникнення - діяти грамотно, надаючи самодопомогу чи допомоги іншим.
Щоб уберегти дитину від біди, треба пам`ятати та дотримуватись наступних правил:

 • не залишати дітей дошкільного віку самих, навіть на короткий час
 • не дозволяти відчиняти двері незнайомим людям та вступати в контакт з незнайомими людьми на вулиці,
 • вчити користуватися телефоном для виклику служб 101, 102, 103, 104,
 • забороняти підбирати на вулиці незнайомі предмети - вони можуть бути небезпечними,
 • не дозволяти користуватися ліфтом без супроводу дорослого родича,
 • не дозволяти дражнити тварин,
 • не дозволяти виходити на балкон, відчиняти вікна, визирати у відчинене вікно,
 • не дозволяти користуватися сірниками, відкритим вогнем, електричними й газовими приладами без нагляду дорослих;
 • не дозволяти купатися в необстежених водоймах, пустувати на воді, запливати на глибокі місця,
 • вивчити з дитиною домашню адресу або вкладати в кишені «особисту картку» з даними дитини.

Ви повинні знати про кожен крок вашої дитини, бо її життя знаходиться у ваших руках.
Шановні батьки, нехай життя посміхається щирою усмішкою вам та вашим родинам, а ваші діти тішать вас своїми вчинками та здобутками. А дітям під час літніх канікул бажаємо міцного здоров`я, гарного настрою, веселих друзів, цікавих мандрувань та безпечної допитливості.

За інформацією Департаменту взаємодії з правоохоронними органами, цивільного захисту та оборонної роботи

Літо — це час відпочинку, нових вражень та оздоровлення.
Для того, щоб літній відпочинок залишив по собі тільки позитивні враження, необхідно дотримуватися певних правил.
Зокрема, управління цивільного захисту нагадує мешканцям області про необхідність відпочивати і купатися лише в спеціально пристосованих місцях.
Такі місця обов`язково обладнані рятувальним постом, медпунктом, туалетом, буями межі запливу, кабінками для переодягання, стендами, що містять інформацію про правила безпечного відпочинку та надання допомоги потопаючому.
Також пристосовані місця відпочинку на воді мають документальне підтвердження відповідності санітарно-епідеміологічним нормам.
Наразі на території області офіційно визначено 12 комунальних пляжів, які розташовані:
м. Дніпропетровськ: острів Комсомольський, "Центральний парк культури та відпочинку ім.Т.Г. Шевченка"; парк культури їм. Воронцова; парк культури та відпочинку Придніпровський;
м. Дніпродзержинськ: вул. Набережна (район річкового порту);
м. Кривий Ріг: "Золотий пляж у парку і.м.50-ти річчя "Радянської України", пляж на ставку ВАТ "Південний ГЗ.К";
м. Нікополь: міський пляж, вул. Набережна;
м, Новомосковськ: пляж у міському парку;
м. Павлоград: парк ім. Першого Травня;
Апостолівський район: м.Зеленодольськ (міський пляж);
Верхньодніпровський район: м. Верхньодніпровськ (міський пляж);
село Дніпровське.

Шановні, відпочиваючі, обов`язково звертайте увагу на розміщену на стендах інформацію: вона може містити попередження про можливі негаразди, або надати консультативну допомогу в тій чи іншій ситуації!

З метою запобігання виникнення пожеж під час застосування теплового опалення МНС нагадує:

Очищення димоходів та печей від сажі потрібно проводити перед початком, а також протягом усього опалювального сезону, а саме:

 • опалювальних печей періодичної дії на твердому та рідкому паливі - не рідше одного разу на три місяці;
 • печей та осередків вогню безперервної дії - не рідше одного разу на два місяці;

Підлога з горючих матеріалів повинна захищатися під топковими дверцятами (топковим отвором) металевим листом розміром 0,7x0,5м, що розташовується своїм довгим боком уздовж печі.

На горищах усі димові труби і стіни, в яких проходять димові канали, повинні бути відштукатурені та побілені.

Димові труби будівель з покрівлями з горючих матеріалів повинні бути обладнані надійними іскрогасниками.

Золу і шлак, які вигрібають з топки, необхідно заливати водою та виносити в місця, спеціально для цього відведені. Не дозволяється висипати їх поблизу будівель.

Електронагрівальні прилади повинні вмикатися в електромережу тільки за допомогою оправних штепсельних зєднань та електророзеток заводського виготовлення.�/p>

Температура зовнішньої поверхні електроопалювальних приладів у найбільш нагрітому місці в нормальному режимі роботи не повинна перевищувати 85°С.

Під час експлуатації пічного опалення не допускається:

 • залишати печі, які топляться, без догляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям;
 • користуватися печами й осередками вогню, які мають тріщини;
 • розміщати паливо й інші горючі речовини і матеріали безпосередньо перед топковим отвором;
 • зберігати незагашені вуглини та золу в металевому посуді, встановленому на деревяній підлозі або горючій підставці;
 • сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали;
 • застосовувати для розпалювання печей ЛЗР та ГР; топити вугіллям, коксом і газом печі, не пристосовані для цієї мети;
 • використовувати для топлення дрова, довжина яких перевищує розміри топливника; здійснювати топлення печей з відкритими дверцятами топливника;
 • використовувати вентиляційні та газові канали як димоходи;
 • закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо;
 • зберігати у приміщенні запас палива, який перевищує добову потребу;
 • використовувати для димових труб азбестоцементні й металеві труби, влаштовувати глиноплетені та деревяні димоходи.

Під час експлуатації електронагрівальних приладів не допускається:

 • експлуатація проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила Захисні властивості, ізоляцією;
 • залишення під напругою проводів з неізольованими струмопровідними жилами;
 • застосування саморобних подовжувачів, які не відповідають вимогам ПУЕ, що предявляються до переносних (пересувних) електропроводок;
 • застосування для опалення приміщення нестандартного (саморобного) електронагрівального обладнання або ламп розжарювання;
 • користування пошкодженими розетками, відгалужувальними та зєднувальними коробками, вимикачами та іншими електровиробами;
 • застосування для електромереж радіо - та телефонних проводів;

Центр пропаганди Головного управління МНС України в Дніпропетровській області

Надання першої допомоги при отруєнні чадним газом

Природний і скраплений гази не мають токсичного (отруйного) впливу на організм людини, оскільки вони мало розчиняються в крові, але змішуючись з повітрям, значно зменшують вміст кисню в ньому. Людина, яка знаходиться в такій атмосфері, відчуватиме кисневий голод, а при значній концентрації газу в повітрі може задихнутися. Крім того, кисневий голод може наступити під час роботи газових приладів за відсутності надходження необхідної кількості свіжого повітря.

При неповному згорянню газів, тобто при браку кисню, виділяється окис вуглецю СО (чадний газ), який не має кольору і запаху і є високотоксичним. Після декількох вдихів повітря, яке містить за обємом всього 1 відсоток окислу вуглецю, наступає втрата свідомості і через 1-2 хвилини смерть.

При всіх нещасних випадках, повязаних з використанням газу (вибухах, пожежах, отруєннях), необхідно подзвонити в одну із служб:

 • швидку медичну допомогу - 103,
 • пожежну - 101,
 • газову - 104,
 • міліцію - 102.

Памятайте: кожна з цих служб повідомить інші про те, що трапилося, і вони прибудуть на місце події.До прибуття швидкої допомоги повинно бути надана долікарська допомога потерпілим.

При опіках. Необхідно винести потерпілого в безпечне місце і захистити уражені ділянки тіла від зовнішнього середовища. Як захисні засоби необхідно використовувати стерильні матеріали (бинт, марлю) свіжовипрані і вигладжені простирадла, покривала, скатертини. Не допускати очищення шкіри від прилиплого або пригорілого одягу, відкриття уражених ділянок тіла, оскільки при цьому в рану можна занести інфекцію.

Опіки часто супроводжуються шоком. Рекомендовані заходи: дати потерпілому випити до 20 крапель Зеленіна і валеріанової настоянки, можна пити каву або міцний чай. Забезпечити спокій до приїзду лікаря.

При отруєнні чадним газом і удушенні негайно відкрити вікна, викликати швидку допомогу і до її прибуття потерпілого треба винести або вивести на свіже повітря, покласти на рівне. місце, усунути все, що утрудняє його дихання (розстібнути комір, ослабити пояс), тепло укрити і стежити за його станом. При необхідності дати понюхати нашатирний спирт, робити штучне дихання.

Для запобігання нещасних випадків при користуванні газовими водонагрівачами і опалювальними приладами

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

 • користуватися газовими водонагрівачами й опалювальними приладами при відсутності тяги й при зворотній тязі, тому що можливе отруєння чадним газом;
 • користуватися несправними газовими приладами;
 • самостійно ремонтувати, несправності;
 • включати газові прилади дітям, а також особам, що не пройшли спеціального інструктажу;
 • прикріплювати до водонагрівача, до опалювального приладу й газопроводів сторонні предмети;
 • вмикати газові прилади при несправній автоматиці безпеки.

НЕОБХІДНО:

 • тримати водонагрівачі й опалювальні прилади в чистоті і справному стані;
 • систематично перевіряти тягу в димоході перед вмиканням і під час роботи газового приладу та не включати його при відсутності тяги;
 • слідкувати за своєчасною періодичною перевіркою й прочисткою димоходу та вентиляційних каналів;
 • при несправності водонагрівача чи опалювального приладу відключити газ і викликати робітника газового господарства.